Méně je někdy více, nezahlcujte dítě hračkami
Rodiče mají často tendenci své dítě zasypat hračkami, aby si dostatečně „užily“. Sami si dobře pamatují, že za jejich dětství takové možnosti nebyly. Hraček jsme měli tak akorát a skutečně jsme tím „strádali“? Odborníci apelují na rodiče, aby to s hračkami nepřeháněli a drželi se zlaté střední cesty, která říká, že méně je někdy více. Nezáleží na kvantitě, ale na kvalitě.
Nejraději byste jim koupili všechny
Nabídka hraček a reklamy, to jsou velká lákadla, kterým neodolají nejen děti, ale také jejich rodiče. Zejména ti, kteří mají první dítě nebo u jedináčka zůstanou, jej někdy až zahltí hračkami. Po čase zjistí, že si jejich ratolest s polovinou hraček prakticky nepohrála, některé zůstávají nevybalené v krabici. Myslíte, že je to dětská malichernost nebo jsou na vině rodiče?.
Malé děti nedokážou udržet pozornost delší dobu a soustředit se na jednu věc. Čím více předmětů kolem sebe mají, tím hůře se rozhodují, s čím si vlastně budou hrát. Je lepší to velké auto, nebo raději stavebnice? A co teprve ten svítící robot! Dítě se nedokáže rozhodnout a nakonec si prakticky nehraje s ničím. Rodiče jsou často zklamaní, když dítěti pod stromečkem připraví bohatou nadílku a dítě si jednotlivé hračky ani neprohlédne a už rozbaluje další. Největší radost mu většinou udělá ta nejobyčejnější hračka, kterou jste koupili ve slevách na poslední chvíli. Hračky za tisíce letí do krabice a dítě se o ně téměř nezajímá.
Vybírejte hračky pečlivě
Chyba není na straně dítěte, ale na straně rodičů. Často si totiž neuvědomí, že tím množstvím hraček dítěti vlastně škodí a do jisté míry jej i stresují. Výčitky typu: „Tobě se to nelíbí“? „Příště už ti Ježíšek nic nepřinese!“, vedou jen ke stresu a k nejistotě dítěte. Často se stává, že se dítě u vánočního stromečku nebo na narozeninové oslavě rozpláče, protože vůbec neví, jak se s takovým množstvím hraček a pozornosti srovnat. A to je samozřejmě špatně!
Při výběru hraček je třeba dbát na to, aby byly dostatečně kvalitní a bezpečné, vhodné pro věkovou kategorii dítěte, splňovaly požadavky pohlaví (autíčka, panenky) a především dítěti něco daly. Hračka by měla sloužit nejenom ke hraní a k zábavě, ale také k rozvíjení manuálních dovedností a obohacení dětské fantazie. Dvouletému dítěti stačí dát pod stromeček třeba jen tři hračky, které splňují všechna tato kritéria. Ostatní dárky mohou být praktické v podobě oblečení a různých potřeb, které dítě v podstatě ani nezajímají, ale příbuzní budou spokojení.
Ukažte dítěti, jak si hrát
Nemůžete očekávat, že dítěti dáte stavebnici a ono si s ní začne samo hrát. U interaktivních hraček ostatně u všech, je třeba dítěti ukázat, jak na to. Sedněte si s ním na zem, vysvětlete mu, k čemu je hračka dobrá, ukažte mu, co umí a jak ji ovládat. Děti tohle velmi baví a snadno se učí. Hodina, kterou mu věnujete, se vám mnohonásobně vrátí, jakmile si dítě začne hrát s hračkou samo.
Jak tedy na to?
Chcete-li, aby se dítě naučilo hraček vážit a užít si jich, dejte mu vždy jednu konkrétní hračku. Jakmile si s ní pohraje, nechte ho vybrat si další. Udržujte doma pořádek, dítě si tak osvojí, že hračky se nevyhazují po bytě a neválí na podlaze, ale patří zpět do poličky nebo do krabice. Naučí se tak lépe soustředit se na jednu hračku a není zbytečné rozptýlené. Tento návyk si pak ponese i do budoucna. A nezapomeňte, že malé děti často místo hraček volí hrnce, nádobí, kolíčky a mnoho jiných obyčejných domácích potřeb, které pro ně představují mnohem větší zábavu. Dopřejte jim to a podporujte je v tom. Kombinace kvalitních hraček s tím, „co dům dal“, dokonale obohacuje dětskou fantazii.